SpeedBar
Login: 
  
Heslo: 
 

Mohlo by Vás zajímat
Archiv článků

ROGALO Info

Výškoměr zdarma

Většina lidí nemá od přírody dobrý odhad výšky budov, natož pak aby dokázali přesně odhadnout svoji výšku nad terénem. Jenže při pilotování kluzáku na dobrém odhadu výšky v podstatě závisí přesnost přistání. Lze sice použít přístroje, ale ty mohou mít zpoždění, chybnou kalibraci, nebo jinou závadu, např. vybitou baterii. Naštěstí si tento odhad můžete nacvičit a získat tak spolehlivý výškoměr pro svoje létání zdarma!

Cvičení se začíná na zemi. Základní pomůcku si každý mohl odnést už ze základní školy - rovnoramenný trojůhelník. Je to speciání případ pravoúhlého trojúhleníku, Který se vyznačuje tím, že dvě jeho strany - ramena - svírající spolu pravý úhel jsou stejně dlouhé. Úhel mezi odvěsnou a rameny je 45°. Pro začátek si vyrobte si šablonu s např. přehnutím listu papíru A4. Po chvíli tréninku už ten úhel budete umět odhadnout, takže šablona nebude potřeba. Najděte si v okolí nějakou vysokou budovu a odhadněte její výšku. Pak proveďte měření - přijdete k budově na takovou vzdálenost, abyste její vrchol viděli přesně pod úhlem 45° od vodorovného směru - k tomu vám pomůže ta papírová šablona. Nyní, díky vlastnostem rovnoramenného trojúhelníku stojíte od budovy v takové vzdálenosti, jakou má výšku. Stačí teď si tu vzdálenost změřit, např. odkrokovat.

Toto cvičení můžete snadno provádět kdykoli se budete procházet po městě, nebo po krajině. Z počátku se vaše odhady pravděpodobně velmi lišit od měření, ale po krátkém čase se odhad výrazně zlepší. Absolutní přesnost není potřeba - rychlý a přibližně přesný odhad je to co pro létání potřebujete.

V další fázi cvičení použijte získanou schopnost pro odhad vaší výšky nad zemí - obrátíte proces. Vylezte na nějakou vysokou stavbu - např. most, nebo věž a zkuste odhadnout svojí výšku nad terénem. Pak provedete měření tím, že si vyberete na zemi nějaké dostupné místo, které z vašeho pohledu bude po úhlem 45° pod vodorovným směrem pohledu - např. patu nějaké lampy na cestě pod mostem. Pro měření úhlu můžete použít onu papírovou šablonu. Potom obvyklým způsobem odkrokujete vodorovnou vzdálenost od mostu (pod vaším stanovištěm na mostě). Porovnáním vašeho předběžného odhadu s tím co naměříte zjistíte, jak se zlepšujete.  Časem budete umět výšku číst, tak jako čtete text - bez velkého úsilí.

Jak toho využít správně odhadnout úhel 45° od vodorovného směru? Na zemi a na budovách vám snadno poslouží nějaká vodorovná čára nebo svislice, ale jak na to ve vzduchu? V letadlech se obvykle k určení vodorovného směru ve vzduchu slouží horizont. Ať máte jakoukoli výšku nad terénem, horizont je vždy ve výšce vašich očí. Pohledem na horizont se tedy díváte ve vodorovném směru. Díky tomu máte při letu od čeho odhadovat kam 'vrhnout' pohled, aby směřoval pod sklonem 45°. Podle vodorovné vzdálenosti mezi místem, nad kterým právě letíte a místem, na který 'dopadne' váš 'vržený' pohled máte odhad vaší výšky nad terénem.


Zdroje: