SpeedBar
Login: 
  
Heslo: 
 

Mohlo by Vás zajímat
Video
Archiv článků

ROGALO Info

Rogalistický předsezónní seminář: Termika, technika, přelety - teorie pro pokročilé létání.

Rogalisti v učebně, aneb krátké ohlédnutí za proběhlým Rogalistickým seminářem.

Lidská paměť je plastická. Nejen, že zapomíná ale i upravuje, přidává vzpomínkám odlišnou kvalitu, pozměňuje je. Naučit se něco je proto dlouhodobý proces vyžadující opakování již známého a usazování toho do stále se rozšiřujícího kontextu. Když jsme na konci pilotního kurzu absolvovali výkendovou teoretickou přípravu na závěrečné testy a hlavně na samostatné létání, byl objem představených informací vskutku obrovský. Účastníci kurzu (už nějaký ten rok létající piloti) si uvědomili, jak praktické létání dříve nabité znalosti jaksi usazovalo do určitějších forem. Prostě řečeno, naše představy o vzduchu a pohybu v něm se vlastním létáním konkretizovali a uznali jsme, že opět nastal čas na zopakování základních i rozšířených faktů o termice, aerodynamice a létání obecně. Vždyť i samotný Tomáš Suchanek zdůrazňoval jak každoroční opakované pročítání obdorných klnih a porovnávání informací v nich s nově nabytými vlastními zkušenostmi, vedlo k dalšímu a dalšímu zlepšování jeho leteckých výkonů.

V prostorách přednáškového sálu Hvězdárny a planetária v Hradci Králové se nakonec sešlo asi patnáct pilotů. Celé sobotní odpoledne a celou neděli jsme věnovali teorii plachtění. Martin Bibko se zaměřil na přednes základních v podstatě školských informací pro plachtaře, které tentokrát rozšířil, o na první pohled detaily. Pro pokročilé termické létání ovšem detaily podstatné. Petr Beneš jeden z nejlepších českých pilotů závěsných kluzáků poukázal na situace a jistá fakta, která nakonec výnamnou měrou rozhodují o délce našich letů.

O přestávkách a obědových pauzách jsme nad šálkem kávy a kusem mazance rozebírali všelijaké zážitky, postřehy, vtípky mající jediné pojítko - létání : ) No prostě super rogalistické setkání to bylo.

V neděli se téma přesunulo víc do praktické roviny. Mnozí z účastníků by rádi v letošní sezóně pokořili sto kilometrovou trať a tak jsme diskutovali přípravu a příklady letu konkrétních klasických stokilometrových tratí v okolí Krkonoš.

V rámci celé akce se stihlo přebalit nejméně 10 záložních padáků a došlo i na soukromý program v digitálním planetáriu hvězdárny. Po shlédnutí filmu Sen o létání odehrávající se na celé polokouli projekční plochy planetária, se v očích rogalistů objevovali obzvlášť třpytivé hvězdy.

Nezbývá než všem poděkovat za účast a popřát na lety bohatou sezónu 2017.

---

Úvodní informace k Rogalistickému semináři:

Myšlenka uspořádat teoretický seminář, který by mimo jiné zopakoval a prohloubil naše povědomí a představy o vzduchové hmotě a letu v ni, vyplynula z několika nezávislých poptávek pilotně mladých rogalistů. Mnohé totiž už bylo od kurzu zapomenuto. Navíc nyní, s určitými vlastními zkušenostmi, by zopakované základní poznatky mohly získat na novém rozměru.
Aby nezůstalo jen u opakování a uvědomování si základního a v podstatě známého, proběhne v rámci semináře i předání postřehů, zkušeností a rad jak výkonnostně létat od jednoho z našich nejlepších pilotů ZK Petra Beneše.

Seminář proběhne v sobotu a neděli 11. - 12. března 2017 v přednáškovém sálu Hvězdárny a planetária v Hradci Králové.

Program:

Sobota 11. března 2017

9:00 příjezd organizátorů a raních ptáčat, breefing (čaj, káva, koláč, klábosení) a příprava projekční techniky.

10:00 - 11:00 přebalování záložních padáků popř. kontrola postrojů (nutné se předem telefonicky nahlásit) 1. část.

11:30 - 12:30 oběd v nedaleké restauraci "U Biřičky", nebo pojídání svačiny.

12:30 - 12:45 slovo úvodem. (LeT)

12:45 - 14:45 rozšířená letecká meteorologie (termika, technika přeletů, plánování) - základní  - 1. část. (Martin Bibko)

15:00 - 16:45 rozšířená letecká meteorologie (termika, technika přeletů, plánování) - základní - 2. část. (Martin Bibko)

17:00 - 19:30 efektivní, výkonnostní a závodní létání. Předávání zkušeností. (Petr Beneš)

19:00 - 20:30 možnost návštěvy programu v digitálním planetáriu a prohlídka hvězdárny. Popř. přebalování záložních padáků (nutné se předem telefonicky nahlásit) - 2. část

Neděle 12. března 2017:

10:00 - 12:30 bezpečnost, nejčastější krizové situace a jejich řešení, výběr plochy na přistávání, rozpočet. (Martin Bibko)

12:30 - 13:30 oběd v nedaleké restauraci "U Biřičky", nebo pojídání svačiny.

13:30 - a později dobělání toho co se nestihlo.


V průběhu semináře, především v jeho dopoledních a večerních hodinách, bude možné s Martinem Bibkem a Petrem Benešem, konzultovat (nebo dát do opravy) záležitosti týkající se postrojů a rogal obecně.

V nedaleké ubytovně Lesů ČR je možné za 250kč objednat nocleh.

Minimální počet účastníků 15.

Vstupné: 600 kč/den ( Kurz je schválen předsednictvem svazu ZL v Programu V, lze očekávat (přijde-li dotace), že se účastníkům značná část vstupného zpětně proplatí)

Cena za přebalení záložního padáku: 300kč

Kontakt na pořadatele:
Martin Bibko - info@speedbar.cz, 00420 604 342 699
Lenka Trojanová - leny.trojanova@gmail.com, 00420 736 446 508